Plašajā mūzikas instrumentu pulkā, pūšaminstrumenti un sitaminstrumenti ieņem nozīmīgu vietu ar daudzkrāsainām tembrālām krāsām, kuras dzirdam gan šūpuļdziesmā, gan ansambļa spēlē, gan arī daudzbalsīgā orķestra spēlē. Līdzās tam visam saskanīgi iekļaujas vismaz 50 sitaminstrumenti, kuri ir kā pamats saskanīgai kopspēlei. Jau vēsturiski ir izveidojies, ka skaņdarbu partitūrās pūšaminstrumenti un sitaminstrumenti ir pirmajās nošu rindās. Lai katrs instruments būtu labskanīgs ir nepieciešama skola un skolotāji. Tukuma Mūzikas skola ir viena no iespējām , kur neatlaidīgā un pacietīgā darbā, iegūt dažādu pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu spēles pamatprasmes.
95 gadu vēstures ritējumā spēles prasmes ir apguvuši kupls pulks pūšaminstrumentu spēlētāju un pavisam nesen arī sitaminstrumentālisti. Daudziem no tiem tās ir turpinājušās kā vaļasprieks orķestrī, ansambļos un daļai tas kļuvis par ikdienas darbu muzicējot gan profesionālajos orķestros, gan arī izglītojot jaunos mūziķus dažādās skolās.
Koncerta programmā skanēja skaņdarbi no baroka laika līdz mūsdienām. Koncerta dalībnieku vidū gan sākumklašu audzēkņi, gan vecāko klašu audzēkņi, kurus ar pavadījumiem atbalstīja mūsu prasmīgās koncertmeistares – Mārīte Folkberga, Inguna Grīnvalde un Naira Mežgale. Daļa no audzēkņiem ir ar labiem panākumiem piedalījušies valsts un starptautiskajos konkursos. Arī pavisam drīz viņi dosies uz Saldu, lai piedalītos konkursā Baltu putni 2023 un nedaudz vēlāk uz Jaunmārupi konkursu Wind Stars 2023.
Ar īpašu prieku klausījāmies mūsu absolventu sniegumu. Flautiste Alise Luīze Legzdiņa, kura turpina mācības Ventspils Mūzikas vidusskolā, atskaņoja franču komponista Edgars Varēza solo skaņdarbu Blīvums 21,5.
Koncerta programmā dzirdējām arī pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu ansambļus. Saksofonu ansamblis ar Felipes Partičellas Meksikāņu deju aizveda uz silto Meksiku. Klarnešu 5. klašu audzēkņu trio spēlēja baroka laika nezināma autora četrus skaņdarbus. Sitaminstrumentu ansamblis, ar Edvarda Grīga skaņdarbu Kalnu karaļa alā, ieveda mūs noslēpumainajā kalnu alu pasaulē. Flautu kvartets, kurā muzicēja arī trīs absolventes, izpildīja populāro Henrija Mančini – Mēness upi. Klarnešu absolvenšu trio atskaņoja Džordža Gēršvina dziesmas Liza aranžējumu klarnešu ansamblim.
Koncerta atcerējāmies pedagogu vārdus, kuri ir mācījuši pūšaminstrumentus mūsu skolā agrākos periodos – Kārlis Lagzdiņš, Jānis Timma, Fridolins Lindenbaums, Raimonds Reinholds, Mārtiņš Jauģietis un Uldis Folkbergs. Pieminējām arī Mūzikas skolas absolventu Armandu Krievu, kurš daudzus gadus muzikāli radoši strādājis tieši 2. vidusskolā un protams uzstājies Lielajā zālē.
Koncerta programmu noslēdza orķestra priekšnesumi ar rotaļīgiem, stilīgiem un atraktīviem skaņdarbiem, kurus muzikāli vadīja skolotājs Uģis Strauja. Audzēkņu orķestris pašreizējā sastāvā spēlē neilgi un paspējis jau piedalīties koncertos un arī starptautiskajā konkursā. Pavisam drīz konkursa Wind Star 2023 žūrijas vērtējumam tiks nodots konkursa programmas video ieraksts, kura skaņdarbi tika arī atskaņoti koncertā.
Vēlēsim audzēkņiem un pedagogiem radošā darba prieku un panākumus. Paldies audzēkņu vecākiem par pacietīgu izturību un atbalstu mācībās. Gaidām jaunus audzēkņus, kuri vēlas iemācīties skanīgo pūšaminstrumentu un atraktīvo sitaminstrumentu spēli.
Normunds Krūmiņš