Svarīgākie notikumi

2017./2018.

 

 

 

 

 

29.februārī Tukuma 2.pamatskolā notika Tukuma, Engures un Jaunpils novadu bērnu un jauniešu vokālās mūzikas konkurss “Balsis2016”. Šajā konkursā piedalījās arī Tukuma Mūzikas skolas vokālais ansamblis “Kreksis” (vad.Ināra Vičmane), kurš ieguva I pakāpi un iespēju jau pēc nedēļas – 10.martā, piedalīties II kārtā – Zemgales novada konkursā, kurā lielā dalībnieku konkurence un stingrā, -zināmā mērā pat skarbā žūrija : Mārīte Puriņa– mūzikas pedagoģe, Latvijas Nacionālā kultūras centra Vokālo ansambļu nozares padomes priekšsēdētāja, Irēna Nelsone– mūzikas pedagoģe, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas lektore, metodiķe, Jānis Grigalis– diriģents, tautas mūzikas instrumentu ansambļu speciālists, Antra Strikaite– projekta vadītāja, Interešu izglītības un audzināšanas darba nodaļas vadītājas vietniece  – konkursa laikā uzturēja ne pa jokam lielu spriedzi. Konkursa obligāts nosacījums bija dziedāt latviešu tautas dziesmu a cappella unisonā un otru dziesmu arī bija vēlams dziedāt bez pavadījuma. Viens no sarežģītākajiem uzdevumiem bija tas, ka dziesmu sākuma tonis bija jāuzdod ar balsi no kamertoņa, jo dziedātāju sagatavošana dziesmai ar klavieru palīdzību, manuprāt, daudz vairāk palīdz bērniem noskaņoties dziesmai, pretēji vienai plikai skaņai, ko pedagogs, vai kāds audzēknis visa notiekošā papildus stresā, cenšas izdvest…. Tomēr “Kreksis” ar šo situāciju tika galā un ieguva Valsts izglītības satura centra DIPLOMU par  I pakāpi.

Jau tūlīt pat – dienu vēlāk – 12.martā vokālais ansamblis “ Kreksis” devās uz IV Jāzepa Vītola bērnu un jauniešu koru un vokālo ansambļu konkursu “Lai skan” Rīgā. Šis konkurss vienmēr ir ļoti nopietns, jo tajā piedalās labākie, konkurētspējīgākie kolektīvi no visas Latvijas. Šogad konkurss tika veltīts Jēkaba Graubiņa daiļradei, tāpēc A grupas dalībniekiem bija jādzied obligātā dziesma – latviešu tautas dziesma J.Graubiņa apdarē “ Viens gans nomira” – a cappella. Vēl mēs savā konkursa programmā izvēlējāmies dziedāt Ilzes Arnes dziesmu “Reiz dzīvoja viens kalpa zēns” (vārdus no zviedru t.dz. atdzejojis Knuts Skujenieks), bet kā trešo dziesmu ar klavieru pavadījumu nodziedājām manis apdarināto latviešu tautas dziesmu “Tumša nakte, zaļa zāle”. Gaisotne konkursa laikā bija ļoti draudzīga, pozitīva, tāpēc iekšēji sajutāmies ļoti mierīgi, nosvērti un tādi arī kāpām uz skatuves. Mūsu kategorijas ansambļus vērtēja JVLMA asociētais profesors Guntars Prānis; docente Ilze Vilde; docētaja, komponiste, pianiste Ilze Arne; mūzikas pedagoģe, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas lektore, metodiķe Irēna Nelsone.

Liels prieks un sajūsma bija, kad vakarā –  apbalvošanas koncertā izcilais diriģents Māris Sirmais mūsu kolektīvam pasniedza grūtā un pacietīgā darbā nopelnīto Sudraba diplomu.

Paldies “KREKŠA” dziedātājām,  visiem pārējiem – mūzikas skolai, audzēkņu vecākiem par lielo atbalstu šajā saspringtajā laikā, lai sasniegtu labu rezultātu ir jāpieliek daudz pūļu un daudz celmu jānolauž.

Ansambļa vadītāja, koncertmeistare Ināra Vičmane

Opus-2016

2016.gada 25.februārī Tukuma Mūzikas skolas zālē notika ikgadējā audzēkņu muzikālās jaunrades pēcpusdiena „Opus-1”. Tajā varēja piedalīties ikviens skolas audzēknis, kas sacerējis kādu skaņdarbu. Šogad „Opus-1” koncertā klausījāmies 14 audzēkņu kompozīcijas, pašu autoru atskaņojumā. Čaklākie „komponisti” izrādījās jaunāko klašu audzēkņi. Viņiem ideju netrūkst, taču ne visu ir tik vienkārši nospēlēt, kā iecerēts.

Ļoti veiksmīga bija Noras Namedas Vasermanes (2.klase, pedagogs D.Bleikša) uzstāšanās. Viņa atskaņoja savu skaņdarbu koklei „Balerīna pļavā”, kas izcēlās ar spilgtu krāsainību un noskaņu bagātību. Autores izpildījums bija smalks un niansēts, izceļot kokles stīgu īpašo skanējumu.

Koncertā piedalījās arī viens 1.klases audzēknis Ņikita Zraževskis (pedagogs A.Černišova) ar klavieru skaņdarbu Lietutiņš”. Notiņas kā mazas lietus lāsītes kārtīgi sarindojušās vienmērīgā ritmiskā pulsācijā.

Klavieru duets Dinija Medne un Roberts Pētersons (2.klase, pedagogs A.Černišova) uzstājās ar savu „Improvizāciju”, kas abiem mazajiem pianistiem arī izdevās.

Lizete Čivčiša (3.klase, solfedžo pedagogs L.Zemniece) bija sacerējusi skaņdarbu klavierēm „Lelle mācās”, Lizete to droši un skanīgi nospēlēja. „Lelle mācās” sacerēta kā maza etīde ar viena motīva attīstību.

Nikola Krīgere (3.klase, solfedžo pedagogs L.Zemniece) uzstājās ar savu skaņdarbu klavierēm „Dejojošais sniegs”.  Šis etīdes žanra sacerējums pauda enerģisku un aktīvu tēlu.

Artūrs Regnārs Trusovs (3.klase, solfedžo pedagogs L.Zemniece) bija sakomponējis  skaņdarbu klavierēm „Uz ledus”. Artūrs  mūzikā attēlojis slidotāja līganās kustības uz ledus – te motīvs „skrien” uz  augšu, te atkal „slīd” uz leju.

Kārlis Butkevičs (3.klase, solfedžo pedagogs L.Zemniece) skaņdarbā klavierēm „Hokejs” centies attēlot satraukumu pirms spēles un komandu iznācienu uz ledus laukumu, ilustrējot to ar līdzjutēju „Olē” motīvu.

Aleksandra Šatalova (4.klase, solfedžo pedagogs L.Zemniece) spēlēja „Sniega deju”. Skaņdarbs sacerēts tautiskā stilā, izmantots dejas – polkas žanrs.

Elza Anastasija Vasermane (6.klase, pedagogs D.Bleikša, solfedžo pedagogs I.Vičmane) izcēlās pārējo autoru vidū ar savu skaņdarbu koklei – tautas dziesmas apdari „Tumša nakte, zaļa zāle”! Pazīstamā melodija vijas cauri visai kokles partitūrai, izmantoti dažādi spēles paņēmieni, gluži kā gleznas pastelī, saplūstot krāsu niansēm. Jāatzīmē, ka ar šo skaņdarbu Elzas māsa – 2. kokles klases audzēkne Nora Nameda Vasermane, piedalījās Valsts konkursa Kokles spēle finālā, kas notika š.g.11. februārī Rīgā, Augusta Dombrovska mūzikas skolā. Nora jaunāko klašu audzēkņu grupā ieguva godpilno 3. vietu.

Laura Kristiāna Vičmane (6.klase, solfedžo pedagogs I.Vičmane) atskaņoja Skaņdarbu flautai solo. Laura pārvalda flautas spēli, viņas kompozīcija izskanēja ļoti labi, ievedot klausītāju nopietnajā skaņdarba tēlainībā. Tematiskais materiāls vedināja uz filozofiskām domām.

Katrīna Stikute (8.klase, solfedžo pedagogs I.Vičmane) nospēlēja savu skaņdarbu klavierēm „Rudens noskaņa”, kas caurstrāvots ar emocionālu spriedzi un personīgām pārdomām. Katrīna „Rudens noskaņu” izpildīja dinamiski un spilgti.

Koncerta noslēgumā uzstājās vokālais trio  – Endija Krīgerte,  Elza Anastasija Vasermane un Katrīna Stikute, pie klavierēm skolotāja I.Vičmane un atskaņoja audzēknes  Endijas Krīgertes (8.klase, solfedžo pedagogs I.Vičmane) dziesmu „Cauri sapņiem”. Liriska, melodiska dziesma, tā labi iederētos arī skolas izlaiduma koncertā, ja autore tam piekristu.

Paldies visiem jaunajiem autoriem par uzdrīkstēšanos un mēs, skolotāji, novēlam pievērsties mūzikas sacerēšanai arī turpmāk. Audzēkņi, negaidiet lielo rakstīšanas iedvesmu tikai pirms „Opus-1”! Muzicējiet radoši visu mācību gadu, un arī brīvlaikā veltiet laiku muzikālās jaunrades nodarbēm.

Ligita Zemniece

 

 

 

2014.gada 3.aprīlī Ādažu Kultūras nama Ceriņu zālē risinājās Skaņuraksti Ādažos – lieliskās organizatores, komponistes Annas Veismanes izlolotais topošo komponistu konkurss.

Konkursu vērtēja profesionāla žūrija: Komponistu Savienības biedre, Latvijas Valsts Mūzikas Akadēmijas kompozīcijas katedras vadītāja, JVLMA un Swedbank Gada balvas mācībspēkam ‘2012 par izcilu pedagoģisko un katedras organizatorisko darbu laureāte, laikraksta Diena gada balvu kultūrā 2005, komponiste Selga Mence;

Lielās Mūzikas balvas 2013 laureāts, UNESCO International Rostrum of Composers Parīzē (1997) laureāts, l. Vietas ieguvējs ABAM Composers Competition Hamburgā, Komponistu Savienības biedrs, komponists Jānis Petraškēvics,

muzikoloģe un Ādažu Mākslas un mūzikas skolas pedagogs Karolīna Lāsa,

kā arī laikraksta Dienas balvas kultūrā 2013 laureāte, komponista Tālivalža Ķeniņa balvas laureāte, 1.vietas ieguvēja starptautiskā operu konkursā (kameropera Sarkans) Norvēģijā, Būdē, Komponistu Savienības biedre, komponiste un Ādažu Mākslas un mūzikas skolas pedagogs Anitra Tumševica.

Konkurss notika divās vecuma grupās. Tā dalībnieki bija Em.Dārziņa mūzikas vidusskolas, Em.Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolas, K.Kažociņa Madlienas MMS, Vidzemes jūrmalas MMS, Ādažu MMS, Tukuma MS topošie komponisti.

Jāņem vērā, ka skolās, kuras piedalījās šajā konkursā, bērniem kā mācību priekšmets ir arī kompozīcijas stunda, savukārt mūsu skolas audzēkņi jaunradei nododas vairāk individuāli, retāk skolotāja vadībā. Sarežģīti likās arī tas, ka obligāti kompozīcijai bija jābūt nošu rakstam. Mūsu jaunajiem – topošajiem komponistiem – Džuljetai Miglānei ( 3 daļīgs cikls divām vijolēm un klavierēm „Kāpnes debesīs”); Melisai Votinovai (dziesmas ar autores vārdiem „Te un tagad”, „Kāpēc”); Timotejam Gulbim (dziesma ar autora vārdiem „Manā dzimtenē”) un Rihardam Jakuško (skaņdarbs ģitārai „Skatoties mākoņos”) – tas nelika nekādus šķēršļus.

Konkursa dalībniekiem veiksmīgi  prezentēt savus jaundarbus  palīdzēja Rūta Ziediņa (vijole),  Paula Kristiāna Aparjode (vijole) un Tukuma Mūzikas skolas vokālais ansamblis „Kreksis”.

Savukārt radīšanas procesā jaunajiem komponistiem padomus deva un  palīdzēja kompozīcijas  izveidot  par koncerta priekšnesumiem skolotājas Daiga Akmane –Morica-Okmane un Ināra Vičmane.

Ināra Vičmane par entuziasmu, aizrautību un nesavtīgu darbu saņēma īpašu balvu no Latvijas Komponistu savienības, kuru pasniedza komponiste Selga Mence.

Katrs komponists saņēma piemiņas veltes no Ādažu MMS.

Konkursa noslēgumā brīnišķīgu muzikālu pārsteigumu visiem dalībniekiem sniedza Ādažu MMS kamerorķestris, kurš atskaņoja vairāku kompozīciju starpā arī  Anitras Tumševicas skaņdarbu, kā arī vairākas Annas Veismanes aranžijas.

Teorētisko priekšmetu nodaļas vadītāja

Ināra Vičmane

Fotogrāfijas no konkursa Ādažos:

http://failiem.lv/u/xnpfeab

Arhīvs
Kalendārs

Facebook